Categories
Lajmet

[:sq]Prishtina kampion ekipor i Kosovës në tenis[:]

[:sq][:]

[:sq]Klubi i tenisit Prishtina është kampion ekipor i Kosovës në tenis për herë të parë në histori të klubit. Prishtina në finale të kampionatit ekipor të Kosovës ishte më e mirë se Klubi i tenisit Prizreni me rezultat 3 : 1. Takimi në mes të Prishtinës dhe Prizrenit ishte mjaft interesant ashtu si i ka hije një finaleje të madhe ndërmjet dy ekipeve më të mira nga Kosova.
Ky takim u zhvillua me rregulla të Davis Cup ku luhen katër takime individuale dhe një i çifteve. Takimi më interesant ishte ai në mes dy tenistëve më të mirë kosovar Gurash Hasanit nga Prizreni dhe Granit Baraliut nga Prishtina. Setin e parë në tie-break e fitoi Gurashi me rezultat 7-6(6) por Graniti arriti të i fitoi dy setet tjera me 6-3, 6-4 me lojë fenomenale duke fituar ndoshta pikën vendimtare për përcaktimin e fituesit në mes të dy ekipeve finaliste. Ky ishte kampionati i dytw ekipor i Kosovws. Ky takim ishte edhe pwrswritje e finalws sw vitit tw kaluar ku fitues doli Prizreni
Kupën ekipit kampion nga Prishtina ia dorëzoi Shkelzen Domi kryetar i FTK-së.
Prishtina – Prizreni 3 : 1 (takimi në çifte nuk u zhvillua pasi që fituesi u vendos)
Rezultatet individuale: Granit Baraliu (Prishtina) – Gurash Hasani (Prizreni) 6:7(6), 6:3, 6:4 Besart Halimi (Prishtina) – Burim Bytyqi (Prizreni) 1:6, 6:7(4) Jeton Hajdari (Prishtina) – Zahir Rama (Prizreni) 6:4, 6:4 Behar Kurteshi (Prishtina) – Durim Morina (Prizreni) 6:3, 6:2

[:]

Leave a Reply

Your email address will not be published.