Categories
Lajmet

[:sq]Kosova shënon fitoren e parë historike në Fed Cup[:]

[:sq][:]

[:sq]Përfaqësuesja e Kosovës në tenis në konkurrencën e femrave ka shënuar fitore ndaj Mozambikut në kuadër të Fed Cup që po mbahet ne Ulqin. Kjo është njëherit edhe fitorja e parë historike për Kosovën në pjesëmarrjen e saj të parë në këtë garë të rëndësishmë që njihet Kampionati Botëror i Tenisit në konkurrencën e femrave.
Ishte Arlinda Rushiti, tenistja 17 vjeqare që e mposhti Marieta de Luybov Nhamitambo me rezultat 6:1 dhe 6:2. Ndërsa itorën Kosovës ias siguroi tenistja 28 vjeqare Edita Raca që e mboshti tenistën nga Mozambiku, Claudia Sumaja me rezultat 6:3, 6:2
Në takimin e çifteve Kosova e mposhti Mozambikun me rezultat 6:3, 6:0.
Fotot:

[:]

Leave a Reply

Your email address will not be published.