Perfaqesuesja e Kosoves per here te pare arriti fitore ne Davis Cup

  • Kor 19, 2019

Kosova – Andora 2:1

Perfaqesuesja e Kosoves ne tenis sot, per here te pare ne historikun e saj te shkurter te pjesemarrjes ne garat zyrtare nderkombetare, arriti fitore të pergjithshme kunder nje shteti tjeter.

Kjo fitore u arrit ne garat e Grupit IV ne kuader te Kampionatit Boteror per meshkuj, i quajtur Davis Cup.

Granit Bajraliu dhe Genc Selita ne meçin vendimtar kunder dyshes nga Andora permbysen rezultatin dhe mbyllen ndeshjen me rezultat 6:7(5) 6:3 6:4.

Me heret, ne meçin e pare Genc Selita u mposht nga Eric Cervos Nouger 3:6 4:6, nderkaq i kampioni i shumëfishtë i Kosovës Granit Bajraliu fitoi 7:6(4) 6:4 – duke i dhene keshtu rast Kosoves te fitoje ne meçin vendimtar ne çifte.

Perfaqesuesja eshte duke garuar ne San Marino nen udheheqjen e perzgjedhesit Jeton Hadergjonaj. Pjese e ekipit jane edhe Burim Butyqi dhe Muhamed Zulji.

Pas kesaj fitoreje Kosova u rendit e 4-ta ne kuader te grupacionit B, dhe neser do te perballet per vendin 7-8 ne plasmanin e pergjithshem te Grupit IV per Evropë.

Share this post