Categories
Lajmet

[:sq]Kampionati Ekipor 2017[:]

[:sq]

[:]

Categories
Lajmet

[:sq]Turneu “Pavaresia” ne Tirane[:]

[:sq]

[:]

Categories
Lajmet

[:sq]Perfundoi Turneu i Tenisit “Pavarsia” ne Tirane[:]

[:sq]Perfundoi Turneu i Tenisit Pavarsia per moshat +35 dhe U12 ne National Sport Park ne Tirane, me pjesemarrjen e nje numri te konsiderueshem sportistesh nga Shqiperia dhe Kosova.
Me 25 dhe 26 nentor u zhvillua turneu per grupmosha U12, per meshkuj dhe femra. Turneu u fitua nga Melos Nallbani i cili mundi Drinor Shamollin me rezultatin 6 me 4 dhe 7 me 5.
Te femrat, turneu u fitua nga tenistja me perspektive nga Kosova, Forta Morina ndaj Juna Danit te tenis Shkodres me rezultatin 6 me 4 dhe 6 me 3.
Ndeshje mjaft interesante ne moshat +35 vjec ku ne gjysem finale dolen Holger Kosel nga Gjermania, Tedi Beni, Odeon Smailaj dhe Mildon Kumaraku. Ndeshja finale u luajt ndermjet Holger Kosel dhe Tedi Benit e cila perfundoi me rezultatin 2 me 0 ( 6 me 0 e 6 me 3 ). Ne kete event na nderuan me pjesemarrjen e tyre ambasadori i Suedise ne Shqiperi, diplomate te ndryshem dhe si gjithmone miqte nga Kosova me ne krye presidentin e Federates se Tenisit te Kosoves, z. Mejdi Rexhepi.

Per foto KLIKO

[:]

Categories
Lajmet

[:sq]Prishtina, Kampione Ekipore e Kosovës në Tenis[:]

[:sq]Klubi i tenisit “Prishtina” është Kampion ekipor i Kosovës në Tenis. Prishtina fitoi ndaj Prizrenit me rezultat të përgjithshëm 3-2, në finalën që u zhvillua në terrernet e tenisit në Prishtinë.
Dy ekipet më të mira në Kosovë ishin përforcuar më nga një tenistë nga jashtë. Prishtina kishte angazhuar tenistin më të mirë të trojeve shqipëtare, tenistin nga Ulqini, Rrezart Cungun i cili gjendet në pozitën 850 të rangimit të ATP. Prizreni në anën tjetër angazhoi maqedonasin 19 vjeqar Ivan Manasov pasi që tenisti shqipëtar nga Gostivari, Shëndrit Deari nuk mundi të paraqitej për shkak të lëndimit.
Finalja ishte e barabartë dhe u vendos në takimin e fundit të çifteve. Pikën e parë për Prishtinën e solli tenisti më i mirë nga Kosova që me rezultat 6-4, 6-4 ishte më i mirë se Burim Bytyqi. Rezultatin në 1-1 e barazoi Meldin Mustafi që e mposhti me rezultat 6-3, 6-1. Në takimin e dy tensitëve jokosovar favoriti Rrezart Cungu e tregoi klasin e tij duke mposhtur Manasovin me rezultat 6-2, 6-2 duke e sjell Prishtinën në avantazh 2-1 me lojë të përgjithëshme. Por, tenisti i ri 16 vjeqar nga Prizreni e barazoi rezultatit në 2-2 pasi që me mjaft vështërësi triumfoi ndaj Arben Islamit me rezultat 1-6, 7-6, 6-2.
Takimi i çifteve ishte ai që përcaktonte se cili ekip do të jetë kampion i vitit 2017. Dyshja nga Prishtina, Cungu-Bajraliu me rezultat 6-3 triumfoi në setin e parë. Tenistët prizrenas Bytyqi-Manasov në setin e dytë ishin duke udhëhequr me rezultat 3-1 në gema dhe kishin shërbimin në favor të tyre. Por, prishtinasit arritën të e rikthejnë plotësisht rezultatin dhe me rezultat 6-3, 6-3 arritën të ja sjellin ekipit të tyre titullin e katërt ekipor të Kosovës në Tenis. Tani Prishtina dhe Prizreni kanë nga katër tituj kampioni ekipor të Kosovës në Tenis.
Kupën ekipit fitues e ndau anëtari i Bordit të FTK, Vërshim Hatipi.

Per foto KLIKO

[:]

Categories
Lajmet

[:sq]Kampionati Ekipor i Kosovës – Prizreni finalist i pare[:]

[:sq]Prizreni është finalist i parë i Kampionatit të nëntë ekipor të Kosovës në tenis. Tenistët prizrenas me lehtësi mposhtën Trepçën nga Mitrovica me rezultat 4-0.
Ekipi i Prizrenit e arsyetoi epitetin e favoritit apsolut në këtë takim. Ishte Zahir Rama që e solli fitorën e parë për ekipin prizrenas duke e mposhtur Elmir Isufin me rezultat 6-0, 6-1. Tenisti nr.2 në Kosovë, Burim Bytyqi fitoi ndaj Burim Çitakut me rezultat 6-2, 6-3. Fitorën Prizrenit ia siguroi talenti 17 vjeqar Muhamed Zulji që ishte i pamësirshëm ndaj Besar Selmanit që e mposhti 6-0, 6-0.
Në duelin e çifteve Burim Bytyqi dhe Naim Shehu ishin më të mirë se Burim Çitaku dhe Elmir Isufi me rezultat 6-1, 7-6.
Prizreni në finale do të takohet me fituesin e duelit të dy ekipeve nga kryeqyteti. Më 11 nëntor takohen Rilindja dhe Prishtina.
Prizreni është shpallur katër herë kampion ekipor i Kosovës gjersa Prishtina ka tre tituj kampioni.
Rezultatet
Burim Bytyqi vs Burim Çitaku 6-2, 6-3
Zahir Rama vs Elmir Isufi 6-0, 6-1
Muhamed Zulji vs Besar Selmani 6-0, 6-0
Burim Bytyqi Burim Çitaku
Naim Shehu vs Elmir Isufi 6-1, 7-6

[:]

Categories
Lajmet

[:sq]Tirana Open 2017 – red orange green[:]

[:sq]

[:]

Categories
Lajmet

[:sq]Perfundoi turneu i moshave U10 ne organizimin e Federates Shqiptare te Tenisit[:]

[:sq]Perfundoi turneu i moshave U 10 per tre kategorite(topa te kuq,portokalli dhe gjelber) ku moren pjese mbi 45 teniste te vegjel nga Tirana, Shkodra, Durresi, Korca, Kosova etj.
Pjesemarrja e larte u shoqerua edhe me nje cilesi te larte sportive qe premton per emra te perspektives ne kete sport si per meshkuj edhe per femra.
Vendin e pare per meshkuj (topi gjelber) e zuri Borin Bitraj i Teutes se Durrsit qe fitoi 2 me 0 ndaj Semi Kito te Kosoves . Per femra Altea Hajrzi e Kosoves fitoi 2 me 0 ndaj Ina Coba te Tenis Shkodra qe zuri vendin e dyte.
Per topat portokalli vendin e pare e zuri Gael Zmijani i Tenis Shkodres ndersa te dytin Ylli Smakolli i Kosoves. Per femra vendin e pare e zuri Meldina Mislimi ndaj Enia Caku qe zuri vendin e dyte.
Per topat e kuq vendin e pare e zuri Amar Aliu ndaj Diar Ymerit per meshkuj.
U dalluan Dasar Ymeri, Dhimiter Mandili,Meri Miftari,Nensi Haxhija, Matias Levani, Timoteo Arapi, Denis Gaba etj.
Faleminderim i madhe per mikepritje dhe organizmim shkon per Federaten e tenisit te Shqiperis dhe National Sport park ne Tirane.

Per foto KLIKO

[:]

Categories
Ranglista

[:sq]FTK Ranglista Mashkujt 31.07.2017[:sr]FTK Ranglista Mashkujt 31.07.2017[:]

[:sq]

[:]

Categories
Ranglista

[:sq]Ranglista U18 (M) 31.07.2017[:sr]Ranglista U18 (M) 31.07.2017[:]

[:sq]

[:]