Categories
Lajmet

[:sq]Iniciativa neper shkolla nga Klubi SESAHR[:]

[:sq]

[:]

Categories
Lajmet

[:sq]Kosova mposht edhe Islandën në Fed Cup[:]

[:sq]Tenistet kosovare si duket ia kanë marrë dorën fitoreve në Fed Cup që po zhvillohet në Ulqin. Pas fitorës së parë historike ndaj Mozambikut ato mposhtën këtë herë një përfaqësuese nga Europa. Kosova ishte më e mirë se Islanda me rezultat të përgjithshëm 2:1.
Arlinda Rushiti, tenistja 17 vjeqare që po tregon një talent shumë të lartë dhe formë shumë të mirë e demoloi kundërshtarën nga Islanda, Anna Soffia Gronholm me rezultat 6:0, 6:0 duke e kaluar Kosovën në epërsi 1:0.
Në takimin e dytë tenistja jonë, Edita Raca pësoi humbje të ngushtë 2:1 në sete ndaj Hera Brynjarsdottir me rezultat 2:6, 7:6, 2:6.
Fitoren Kosovës me rezultat të përgjithshëm 2:1 ia solli dyshja Arlinda Rushiti dhe Edita Raca që ishin më të mira se dyshja nga Islanda me rezultat 2:0 në sete apo 6:3, 6:4
Me dy fitore ndaj Mozambikut dhe Islandës, Kosova përmbyll me mjaft sukses paraqitjen e parë në Fed Cup që u mbajt në Ulqin në kuadër të Grupit III të Zonës të Europës dhe Afrikës duke zënë vendin e 13 nga 17 ekipe pjesëmarrëse. Kosova në Fed Cup 2016 i arriti keto rezultate:
Kosova – Mali i Zi 0:3
Kosova – Norvegjia 0:3
Kosova – Maroko 1:2
Kosova – Mozambiku 3:0
Kosova – Islanda 2:1 Fotot:

[:]

Categories
Lajmet

[:sq]Kosova shënon fitoren e parë historike në Fed Cup[:]

[:sq]Përfaqësuesja e Kosovës në tenis në konkurrencën e femrave ka shënuar fitore ndaj Mozambikut në kuadër të Fed Cup që po mbahet ne Ulqin. Kjo është njëherit edhe fitorja e parë historike për Kosovën në pjesëmarrjen e saj të parë në këtë garë të rëndësishmë që njihet Kampionati Botëror i Tenisit në konkurrencën e femrave.
Ishte Arlinda Rushiti, tenistja 17 vjeqare që e mposhti Marieta de Luybov Nhamitambo me rezultat 6:1 dhe 6:2. Ndërsa itorën Kosovës ias siguroi tenistja 28 vjeqare Edita Raca që e mboshti tenistën nga Mozambiku, Claudia Sumaja me rezultat 6:3, 6:2
Në takimin e çifteve Kosova e mposhti Mozambikun me rezultat 6:3, 6:0.
Fotot:

[:]

Categories
Lajmet

[:sq]Referët kosovar të tenisit në FED CUP 2016[:]

[:sq]4 referë nga Kosova, Fatmir Kabashi, Rifat Kasapolli, Tarkan Kosova dhe Argjend Lecaj do te ndajnë drejtësinë ne turneun FED CUP.
FED CUP është ngjarja më e madhe ekipore e tenisit në konkurrencën e femrave e organizuar nga Federata Ndërkombëtare e Tenisit (ITF) që zhvillohet në nivel shtetesh. Njeri prej klubeve ma te mire ne regjion,
Tenis Klub “Bellevue” nga Ulqini, perseri e ka marre persiper organizimin e kesaj ngjarjeje boterore, se bashku me Kuvendin Komunal te Ulqinit. Në Ulqin do te marrin pjesë 17 përfaqësuese të shteteve të Grupit III të Zonës Euro-Afrikane: Algeria, Armenia, Cyprus, Greece, Iceland, Ireland, Kosovo, Luxembourg, Macedonia, Madagascar, Malta, Moldova, Montenegro, Morocco, Mozambique, Norway, Tunisia.
Federata e tenisit e Kosoves poashtu do te ndihmon klubin “Bellevue” me “ballboysa”nga Kosova.

[:]

Categories
Lajmet

[:sq]Arlinda Rushiti arrin fitoren e pare ne FED CUP[:]

[:sq]

[:]

Categories
Lajmet

[:sq]Sot fillon kampionati boterore per femra Fed Cup ku per here te pare merr pjese Kosova.[:]

[:sq]Selektori dhe kapiteni i skuadres Arben Islami ka zgjedhur keta lojtare:
1. Arlinda Rushiti
2. Edita Raca
3. Fiona Polloshka
4. Anduena Latifi
Dje eshte hedhur shorti dhe ne grup Kosova do te luaj me Malin e Zi, Norvegjine, Morrokon, dhe Mozambique.
Urojme suksese ketyre lojtareve.

[:]

Categories
Lajmet

[:sq]Seminar – Vjeran Friscic[:]

[:sq]

[:]

Categories
Lajmet

[:sq]TENNIS SEMINAR WITH VJERAN FRISCIC[:]

[:sq]

[:]