Categories
Lajmet

[:sq]Shendrit Deari triumfon në “Eng Office 09”[:]

[:sq]Anëtari i ekipit të Maqedonisë në Davis Cup, 21 vjeqari nga Gostivari, Shendrit Deari fitoi për herë të dytë më rradhë turneun “Eng Office 09”. Ai në finale ishte më i mirë se Emir Aliti nga Kroacia me rezultat 6 : 4, 6 : 2. Ishte ky turneu me i fortë për nga kualiteti i lojtarëve që u mbajt ndonjëherë në Kosovë. Në turne përveq finalistëve morrën pjesë edhe Vullnet Tashi nga Zvicra që renditet në vendin e 15 në Europë në kategorinë nën 16 vjeqare, Gurash Hasani nga Prizreni që ushtron tenis në Gjermani, Dardan Maliqi nga Zvicra, Vako Zdrafkin nga Maqedonia dhe tenistët më të mirë nga Kosova. Adhuruesit e shumtë në terenet e klubit të tenisit “Prishtina” që ishte edhe organizator i turneut patën rast të shohin tenis shumë të fortë gjatë tre ditëve sa zgjati turneu.
Sponzori gjeneral i turneut ishte kompania “Eng Office” që i shpërbleu më të mirët me:
Fituesi mori 1500 Euro, Finalisti 750 Euro, ndërsa gjysëmfinalistët nga 200 Euro.
Rezultatet
Gjysëmfinalet: Shendrit Deari (Maqedoni) – Vullnet Tashi (Zvicer) 6 : 4, 6 : 2
Emir Aliti (Kroaci) – Gurash Hasani (Gjermani) 6 : 3, 6 : 7, 6 : 0
Finalja: Shendrit Deari (Maqedoni) – Emir Aliti (Kroaci) 6 : 4, 6 : 2

[:]

Categories
Lajmet

[:sq]Gurash Hasani triumfon në “Prizren Open[:]

[:sq]Në Prizren përfundoi turneu i tenisit “Prizren Open 2009” në kategorinë e seniorëve që u mbajt në terenet e klubit të tenisit Wimbledon. Fitues doli tenisti nga Prizreni, Gurash Hasani që ushtron tenis në Frankfurt të Gjermanisë. 20 vjeqari Gurash Hasani në finale ishte më i mirë se tenisti nga Prishtina, Granit Bajraliu me rezultat 2 : 1 në sete. 6 : 2, 4 : 6, 6 : 0. Në setin e parë Gurashi duke iu falemderuar shërbimeve të forta dhe të sakta doli fitues me rezultat relativisht të lehtë 6 : 2, Në setin e dyte u tregua tenis shumë i fortë. Në fillim Gurashi shumë lehtë arriti të krijoi një epërsi prej 4 : 1 në gema por Graniti edhe një herë tregoi se është tenist që nuk dorëzohet kurrë dhe arriti të bëjë rrikthim të madh duke e fituar setin e dytë 6 : 4. Por, Gurash Hasani u këndell dhe në setin e tretë pati një paraqitje të mrekullueshme duke dal fitues i setit vendimtar 6 : 0 dhe për herë të dytë të jetë fitues i turneut të nëntë tradicional “Pizren Open” që këtë vit i sponzorua nga “Etem Trade” Company nga Prizreni.

[:]